Блоги 24 августа 2018

Нові підручники, інклюзивні класи та підвезення дітей з сільських шкіл: начальник відділу освіти розповіла про готовність Снігурівської опорної школи до навчального року

З 1 вересня тисячі першокласників по всій Україні розпочнуть навчання у Новій українській школі. Цього року у Снігурівському районі вперше за парти сядуть 460 першачків. Як район готувався до нового навчального року та які умови створені в опорному навчальному закладі для школярів читайте в інтерв’ю начальника відділу освіти райдержадміністрації Любов Мендус для Снігурівка.ІНФО.

Любов Іванівна, зараз Снігурівка готується до запуску опорної школи. Яка ситуація з підготовкою до навчального року? Особливо цікавить питання фінансування.

Як переможцю конкурсу «Новий освітній простір» нам виділили один мільйон гривень з обласного бюджету. Також як переможцю на кращий опорний заклад ми отримали 3,1 мільйони гривень. Крім того районний бюджет виділив один мільйон гривень. Наразі ми готуємо проект по капітальному ремонту холу школи, тобто першого поверху. Ремонт охопить і хол, і їдальню, і кабінети першого поверху. На 27 серпня нам вже обіцяють надати готовий проект з експертизою.

Ви прораховували, яка вартість цих ремонтних робіт?

Вартість робіт становить 3,1 мільйони гривень. На суму 900 тисяч, це кошти районного бюджету, ми провели торги на закупівлю віконних блоків. Тому що зараз 63 віконних блоки різної площі ще не замінено. Це в основному коридори. В класних кімнатах уже всюди замінили вікна. Угода у нас вже укладена з переможцем торгів в Prozorro, і ми приблизно через три тижні розпочнемо ці роботи по заміні віконних блоків. Потім ми розпочнемо роботу по капітальному ремонту першого поверху.

По інформації обласного управління освіти в деяких школах ще не закупили меблі, зокрема парти. Розкажіть, яка ситуація в Снігурівці?

Ми вже уклади угоду за тендерами на закупівлю меблів для шести кабінетів. Це кабінети природничо-математичного циклу і лінгафонний кабінет, а також електронний тир для кабінету «Захист Вітчизни». Постачання меблів буде здійснено до 10 жовтня, оскільки виробники просто не встигають. У п’яти кабінетах за рахунок коштів, які були зекономлені внаслідок проведення торгів, це більше 100 тисяч гривень, ми придбали будівельні матеріали. Це і стеля, і фарба, і лінолеум. Зусиллями працівників школи, вчителів цих кабінетів, батьків, зробили ремонти в цих кабінетах.

Які зміни ще побачать діти у процесі навчання?

Департамент освіти нам обіцяв за рахунок обласного бюджету, вони зараз вже проводять торги на закупівлю обладнання для кабінетів фізики, хімії, біології, принаймні, обладнання для цих кабінетів опорного закладу. Департамент нам обіцяв передати обладнання після того, як пройдуть торги і буде куплено це обладнання.

Тобто, можна стверджувати, що вже 1 вересня діти матимуть всі умови для нормального навчання? Адже ви казали, що меблі поставлять тільки до 10 жовтня.

Я вам скажу, що до 10 жовтня буде поставка нових меблів і обладнання з департаменту освіти. Крім цього нашому району за рахунок коштів з обласного бюджету в ресурсну кімнату також нададуть обладнання. Районний бюджет виділив нам 100 тисяч для ремонту ресурсної кімнати, а обладнання поставить нам департамент освіти.

Що під собою має на увазі ресурсна кімната?

Ресурсна кімната облаштовується в опорних закладах, де є інклюзивні класи. У нас є інклюзивний клас, тому було прийнято рішення облаштувати таку кімнату. Там буде працювати психолог. Можливо таке, що дитина на уроці заморилася або їй щось не подобається, тоді вона зможе вийти в цю ресурсну кімнату, можливо книжечку почитати чи просто подивитися у віконце, або просто походити по цій облаштованій з психологічної точки зору кімнаті. Тому така кімната дуже зараз потрібна. Окрім дітей там зможуть також психологічно розвантажуватися і вчителі після напруженого робочого дня.

Ви зараз сказали про психолога. А чи виникає в районі проблема з кадрами – вчителями, психологами?

Психолог у нас в четвертій, опорній школі є, але наразі у нас в Снігурівці є кращий психолог. Ми йому вже надали пропозицію, запросили до роботи в опорній школі, і вона вже погодилася перейти. Вона має вищу кваліфікацію, дуже гарний досвід і просто вона психолог від Бога. Тому в опорній школі потрібен такий спеціаліст. А та людина, яка раніше працювала психологом, перейде асистентом вчителя в інклюзивний клас.

Які створені умови для підвозу дітей в опорний навчальний заклад?

У нас з трьох населених пунктів без проблем буде підвіз, там і раніше був маршрут та автобус — це Нововасилівка, Юр’ївка та Єлизаветівка. А є у нас ще Кобзарці, це інша сторона і на сьогоднішній день автобусу немає, але ми вирішимо питання за допомогою рейсового транспорту. Ми розглядаємо ще інші варіанти, але можливо, щось ще зміниться.

Як ви вважаєте, чи постраждають інші міські школі після створення опорного навчального закладу?

Ми дійсно вкладаємо немалі кошти в опорну школу, такі кошти дуже давно не вкладалися в навчальний заклад. Але я вам скажу, що на сьогоднішній день не прослідковується те, що страждають інші школи, немає такого, що діти переходять в опорну. Точна картина вималюється тоді, коли ми зайдемо у школу і побачимо повністю облаштовані кабінети. Батьки все самі побачать, і не треба буде нікого переконувати в тому, що дитина має не тільки отримувати теоретичні знання на уроці, але і працювати практично. Вже не буде такого: крейда, ганчірка і урок проведений. Діти повинні досліджувати, повинні працювати з різноманітними приладами.

З містом зрозуміло. А що буде зі школами в селах, з яких діти будуть їздити у Снігурівку до опорного закладу?

На сьогоднішній день скорочення в тих школах не передбачається. Там просто декілька вчителів будуть мати не повне навантаження, але ми їх запрошуємо у Снігурівку. В опорному закладі є вчителі, які звільнилися і пішли на пенсію, звільнилися місця, є вільні години, тому у мене були директори філій і ми запропонували тим вчителям виїжджати. Є підвезення, будь ласка, приїздіть, викладайте і майте навантаження.

Міністерство освіти обурено тим, що Миколаївщина лише на 10% використала субвенції Нової української школи. Як це позначилося на Снігурівщині?

Я не скажу, що кошти на Нову українську школу надійшли з запізненням, наче все вчасно було. Але це дуже великі суми і вони йдуть згідно з законом про державні закупівлі. Перші торги не відбулися. Чому? Відсутність учасників. Другі торги не відбуваються. Чому? Відсутні учасники. Ми багато де були, і в Одесу їздили, де виробники презентували свою продукцію. У нас були їхні пропозиції і ми почали телефонувати і питати, чому вони не беруть участь у торгах? А вони сказали, що терміном поставки продукції вказано 1 вересня, але їхні потужності не дозволяють виготовити все вчасно. Те ж саме з партами, те ж саме з дидактикою. Одне єдине, що ми встигаємо це поставка робочого місця вчителя. Його ми забезпечимо до 1 вересня. А парти для першачків, дидактику та меблі нам поставлять лише до 1 листопада. Ми сподіваємося, що на осінніх канікулах ми все замінимо. Діти після канікул прийдуть і побачать, що у них вже все новеньке. Від нас це не залежить, тому що виробники не розраховують свої потужності.

Всі ці закупівлі проходять тільки за кошти з державної субвенції чи є частка місцевих бюджетів?

Нам дали державну освітню субвенцію на закупівлю шкільних меблів, дидактики і робочого місця вчителя. Обов’язкова умова була – не менше 10% співфінансування з місцевого бюджету. Депутати це виділили. Але сільські ради турбуються за свої школи і вони також надали субвенцію в районний бюджет, районний бюджет надав це нам. Тому ми додатково маємо півтора мільйона гривень. Ми дуже раді цьому, тому що крім дидактики і шкільних меблів ми забезпечимо кожний перший клас мультимедійним комплексом.

Опорна школа, мабуть, вже розпочне використовувати електронні підручники?

Так, вже всі отримали пароль доступу. У нас в районі була презентація «Підручник.ua», тому ми попали у пілотний проект. Ми комісією їздили по школам, спілкувалися з дітьми, з батьками та педагогами. Всім надано пароль доступу, тому кожен може зайти і скачати собі посібник, або користуватися безпосередньо в інтернеті.

Як ставляться до такого проекту батьки? Адже раніше наголошувалося, що не всі сімї мають вдома доступ до інтернету.

Так, така проблема є, але у нас в школах є швидкісний інтернет, всі 29 шкіл мають доступ до інтернету – матеріали можна скачати на флешку, на свій гаджет і таким чином мати доступ до підручників. В принципі я не бачу в цьому проблеми. Ми хотіли планшети купити першокласникам, але поки що у нас це не вдалося.

В районі зараз за парти сядуть 460 першокласників і їм всім хотіли закупити по планшету?

Так, кожному по планшету. Але більшість вчителі схильні до того, що ефективніше будуть слугувати інтерактивні дошки.

А яка ситуація зі звичайними підручниками? Школи району забезпечені навчальним матеріалом?

На жаль, для перших класів поки що тільки обіцяють поставити до першого вересня. Зараз ми отримали підручники для п‘ятого класу. Отримали всі, окрім трьох найменувань. Тому приблизно на 75% підручниками забезпечені. А для першого класу держава обіцяє поставити до першого вересня. Ще є трохи часу, тому чекаємо. Міністерство не давало ніяких роз’яснень щодо затримок, тому ми чекаємо.

Тобто чекають підручники тільки перші класи, останні всі забезпечені матеріалами?

Цього року нові підручники мають отримати учні першого класу, п’ятого класу та учні десятого класу. Вони обіцяють до першого вересня закрити питання першого та п’ятого класів. А десятий клас обіцяють закрити приблизно у жовтні. Такий коментар міністра освіти був. А інші класи працюють за тими підручниками, які ми отримували раніше.

Можна вважати, що район добре підготувався до запуску опорної школи?

Так, все, що від нас залежить ми зробили. І педагогічний колектив, і батьки також долучилися до покращення умов, особливо, щоб класні кімнати перших класів привести до належного вигляду за рекомендаціями Нової освітньої школи. Дуже багато роботи зроблено, і в майбутньому плануємо зробити не менше.

А від народних депутатів були якісь субвенції на покращення освітніх умов?

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України на наш район були розподілені 900 тисяч гривень на придбання мультимедійної техніки, комп’ютерів, ноутбуків. Але, на жаль, потім з нашого району ці кошти забрали. Просто ці кошти розподілили на інші райони.

Раніше Любов Мендус розповідала, як в Снігурівському районі проходить підготовка до запуску «Нової української школи».

Також читайте на сторінках Снігурівка.ІНФО інтерв’ю директора Снігурівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Дмитра Титаренко. 

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

Самое читаемое

To Top