Новости 21 сентября 2018

Нехай Завжди Буде Сонце?

У всьому світі розвиток альтернативної енергетики відбувається завдяки високим показникам екологічності, тож і Україна не стоїть осторонь. На державному рівні встановлено мету – до 2020 року досягти 11% використання відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) в кінцевому споживанні. Отже, приватні домогосподарства встановлюють сонячні панелі на дахах будинків та гаражів, а компанії будують сонячні станції у областях країни з найвищим показником кількості сонячних днів протягом року – Одеській, Запорізькій, Херсонській та Миколаївській. Чим корисне таке виробництво електроенергії?

Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження повідомило, що вже 4700 домогосподарств по всій Україні встановили сонячні панелі для виробництва електроененргії. Отже, наразі Україна переживає «бум» будівництва сонячних станцій, адже у 2015 році в країні було лише 40 приватних садиб, де встановили сонячні панелі потужністю усього лише 0,3 МВт. А зараз міні­станції приватних домогосподарств України виробляють вже 90 МВт. Приваблює людей сонячне виробництво електроенергії не дарма: у всьому світі вважається, що така енергетика має найвищий потенціал. Адже вона не потребує постійних інвестицій, до того ж, виробництво «сонячної» електроенергії не супроводжується шкідливими викидами до атмосфери. Отже, сонячні панелі –  це висока екологічність. Окрім приватних домогосподарств, будують в Україні потужні електростанції «на сонці» і великі компанії – китайські, австрійські, українські інвестори вкладають мільярди гривень у розвиток сонячних виробництв. Тим часом навколо сонячної енергетики поширюються домисли та міфи. Редакція «Вістей Снігурівщини»  з’ясувала, як насправді працює сонячна електростанція, і які можливості відкриє будівництво нових станцій громадам Миколаївщини.

На погоду не вплине

Мешканка села Лиманці Миколаївської області Ганна Петрівна надіслала до редакції газети листа із цікавим запитанням: «Чи можливе таке, що сонячна станція виробляє електроенергію, якщо погода – дощова? Чи впливає станція на погодні умови, адже для роботи станції потрібне постійне сонце?». Відповідаємо: за даними інженерів – експертів у сфері відновлювальної енергетики, сонячна станція працює у будь­яку погоду, навіть у дощ,  але тільки за умови світлої пори доби. Тобто, електроенергія виробляється з моменту світанку та до заходу сонця. Щодо впливу на погодні умови, то ні, сонячна станція не має можливостей впливати на погоду.

Існує міф, що через постійний нагрів панелей оточуюче середовище теж «прогрівається» – температура повітря навколо зростає. Але це не відповідає дійсності. Адже панелі нагріваються під час роботи до 45 градусів, тоді як, наприклад, деякі дахи на будинках в залежності від матеріалу (шифер, черепиця чи інше) можуть нагріватися і до 50­60 градусів. Отже навіть нагріті сонцем панелі не мають жодного відношення до «спеки», яка так часто спостерігається влітку в Україні у південних областях.  Інший міф, який пов’язаний зі сонячними станціями, – це інформація про використання спеціальних «градобійних гармат», які начебто використовуються для розгону хмар.

Звісно, насправді ніяких спецзасобів для забезпечення сонячної погоди станції та позбавлення ризику граду станції не мають. «Сонячна електростанція складається з безлічі сонячних панелей, кожна з яких пройшла сертифікацію і спеціальні промислові випробування на градостійкість та роботу в складних погодних умовах. Тому немає необхідності якось захищати панелі від несприятливих погодних умов, тим більше, таким екзотичним і дуже дорогим способом – адже така складна установка, що її можуть використовувати багаті агропідприємства Євросоюзу, коштує понад 40 тисяч євро», – повідомили у Інституті відновлюваної енергетики НАН України.

Не тільки на град, але й на дощ сонячна станція ніякого впливу не має. Зазвичай сонячні панелі встановлюють на полях поруч з засіяними – це можуть бути поля з пшеницею, кукурудзою, ячменем чи рапсом, неважливо. Але електроенергія, що її виробляє станція, не впливає ані на погоду, ані на врожайність культур. «Поганий врожай – станція винна», – байка від фермерів, що не обробили свої посіви вчасно чи засіяли поля спорченим насінням, а потім придумують пояснення факту поганої врожайності у технологіях, що знаходяться неподалік полів.

Жодних викидів

Буде також помилкою вважати сонячні станції джерелом викиду шкідливих речовин чи якоїсь «радіації». Адже виробництво електроенергії за допомогою сонячних панелей є найбільш екологічним та безпечним для здоров’я, і цей факт доведено сотнями досліджень, проведених у Європі та США. Важко уявити, що в Данії чи Австрії люди погодяться на встановлення у своїх приватних садибах технологій, які шкідливо впливають на стан здоров’я, авжеж? За статистикою, в Німеччині на дахах будинків встановлено понад мільйон сонячних станцій, а загальний обсяг виробництва таких станцій дорівнює 80% від усіх сонячних станцій у країні. Загалом Німеччина – один з лідерів ЄС за обсягом виробництва сонячної електроенергії – у країні  вже встановлено 40 ГВт сонячних потужностей. Пояснення тут просте – сонячні станції екологічні та безпечні. Окрім того, що від станцій немає ніяких викидів до атмосфери, також повністю відсутнє шумове забруднення. Звісно, від панелей немає ніякого «випромінювання радіації».

Деякі прихильники екології можуть сказати: добре, сонячні станції – це чисте та безпечне виробництво, але як щодо панелей після закінчення терміну експлуатації? Що з ними відбувається? У середньому панелі працюють 25 років. Хоча термін роботи деяких моделей може складати і 40­50 років. Що далі? Члени Європейської Асоціації підписали спільну декларацію, яка зобов’язує їх до переробки сонячних панелей, у яких термін експлуатації скінчився. Тобто сонячні панелі, що відпрацювали свій термін, не потрапляють на звалища, не забруднюють навколишнє середовище, адже їх отримують виробники для вторинної переробки. Наприклад, американська компанія First Solar ще в 2005 році створила глобальну програму зі збору та переробки своїх сонячних модулів – технологія дозволяє забезпечити повторне використання 90% напівпровідникових матеріалів та скла.

Сонце

допоможе громаді

Звичайно, сонячна електростанція – це не тільки безпека та екологічність. Це ще й важливий бізнес­проект, який приносить громадам населених пунктів користь. По­перше, бюджет села, де побудована станція, регулярно отримує плату за оренду землі від компанії­власника станції. Залежно від кількості гектарів такі надходження можуть складати від сотні тисяч до кількох мільйонів гривень щомісяця в залежності від розміру майданчика. Ці кошти місцева влада за участю громади може використовувати на вирішення проблем – ремонтувати дороги, робити ремонти у школах, дитячих садках, лікарнях. Ще один плюс будівництва сонячної станції – робочі місця, адже будь­яке нове виробництво потребує людських ресурсів. Це означає, що мешканці населених пунктів будуть запрошуватися на роботу на станції.

Важливо і те, що після будівництва станції інвестор не кидає напризволяще село, де побудувався. Компанія, яка будує станцію, – це важливий партнер громади, адже вона має можливість допомогти селу – відремонтувати школу, дитячий садок, лікарню, закупити шкільні автобуси, побудувати парк, реконструювати систему водопостачання та інше.

Наприклад, у компанії ДТЕК, що будує сонячні та вітрові електростанції, спрямують понад 10 мільйонів гривень на розвиток соціальної інфраструктури в Дніпропетровській та Херсонській областях, де компанія вже має та будує сонячні станції. В селі Трифанівка Херсонської області з 2017 року працює Трифанівська СЕС потужністю 10 МВт. Минулого року соціальні інвестиції ДТЕК були спрямовані на вирішення проблем з водопостачанням. У Нікопольському районі Дніпропетровської області ДТЕК вкладає кошти в розвиток відразу двох громад, на території яких будується найбільша в Україні сонячна електростанція – Нікопольська СЕС. І хоча станція ще не побудована, Чкалівська територіальна громада вже отримала перші соціальні інвестиції – для проекту капітального ремонту загальноосвітньої школи в селі Чкалове та часткове фінансування ремонту школи у с. Південне.

Наразі ДТЕК розглядає можливість будівництва кількох сонячних станцій у Миколаївській області, зокрема поряд з селами Кобзарці та Щасливе. Без сумнівів, кожне село, де буде побудована станція, отримає і додатковий прибуток до бюджету завдяки платі за оренду землі, і робочі місця, і, що вкрай важливо, – надійного партнера у особі великої компанії, яка допомагатиме місцевим мешканцям у вирішенні соціальних питань в інтересах громади.

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

Самое читаемое

To Top