В країні розпочата реформа системи охорони здоров’я. Ставлення суспільства до неї неоднозначне, що цілком очікувано. Кардинальні нововведення, тим більше у такій вразливій сфері, природно викликають полярну реакцію. Та ніхто, мабуть, не заперечить, що саме у цій царині вкрай важливо не відійти від принципового постулату послідовників Гіпократа — не зашкодити. Що ж нині робиться на Снігурівщині для поліпшення і підвищення якості медичного обслуговування населення? Про це розповіла голова районної державної адміністрації Інна Бойко в інтерв’ю, опубліковане прес-службою РДА.
Почнемо з питання, котре, можливо, не з приємних. Як відомо, тривалий час в ЦРЛ панувала, м’яко кажучи, не краща морально-психологічна атмосфера, що негативно впливало на діяльність колективу. Чи змінилась ситуація?
З приходом на посаду головного лікаря Миколи Леонідовича Ковриги обстановка в цілому нормалізувалася. Є ще, звичайно над чим працювати, але кризу подолано. Нині тут домінують злагода, взаєморозуміння, толерантність. Схоже, кожний глибоко усвідомив необхідність консолідації зусиль на розв’язання нагальних проблем, від яких залежить збереження медичного закладу і, власне, благополуччя його працівників.
Інно Володимирівно, громаду району дуже непокоїть питання, чи вдасться зберегти в ході реформи медичні установи на селі?
Завдяки вжитим заходам нам владося повністю зберегти існуючу мережу. І зараз продовжують успішно працювати 34 фельдшеро-акушерських пунктів та 7 сільських амбулаторій. Без них, до речі, було б вкрай важко реалізовувати державну програму “Доступні ліки”. Саме завідувачі ФАПів взялися за доставку пільговій категорії необхідних препаратів, за якими більшість хворих просто невзмозі приїхати до аптеки в райцентр. І, звичайно ж, ці острівці охорони здоров’я продовжують надавати кваліфіковану медичну допомогу односельчанам.
З утворенням госпітальних округів Снігурівська ЦРЛ мала б втратити статус багатофункціонального медичного закладу. Чи зберігається така загроза?
Проблема існує. Районній владі довелося впритул зайнятися її вирішенням. Мусили наполегливо переконувати вищі інстанції не робити хибних кроків, котрі могли залишити Снігурівську ЦРЛ на узбіччі медичної реформи. В Міністерство охорони здоров’я України подано пропозицію щодо створення Східного госпітального округу, де будуть одночасно діяти дві опорні лікарні — у Снігурівці та Баштанці. При такому розкладі наша ЦРЛ обслуговуватиме і мешканців сусіднього Березнегуватського району. Сподіваємося, що Київ погодиться на такий варіант.
Інно Володимирівно, статус опорної лікарні вимагає і відповідного потенціалу. Чи готова наша ЦРЛ до роботи в нових умовах?
Щоб забезпечити ефективне функціонування медичного закладу такого рівня потрібно розв’язати комплекс завдань.
Що маєте на увазі?
Йдеться, насамперед, про належне кадрове забезпечення. Нині в районі на сторожі здоров’я його громадян стоять 31 лікар і 124 працівника середньої ланки. На жаль, медичних кадрів ще бракує. Однак вживаються енергійні заходи, щоб лікарня мала достатньо високопрофесійних фахівців. Зокрема найближчим часом ЦРЛ матиме лікаря-анестезіолога, який завершує відповідну спеціалізацію. Сім’ю ескулапів району поповнять кардіолог та гінеколог. Очікується приїзд лікаря-отораринголога. Підвищує свою кваліфікацію працівник лабораторії, що дозволить істотним чином поліпшити лабораторне діагностування. Переведено на повну ставку лікаря, який обстежує пацієнтів на апараті УЗД. Розраховуємо також на чотирьох випускників медвузів, котрі стануть сімейними лікарями. І цим не вичерпуються заходи по кадровому забезпеченні.
Щодо стосується здійснення поточних ремонтів, то в цьому році лікарня отримала додатково 972 тисячі гривень. Будуть відремонтовані приміщення харчоблоку, пральні, гаражів, хірургічного відділення, ганок та майданчик перед поліклінікою. Не стоять осторонь, завжди відгукуються і сільські ради. З сільського бюджету в 2017 та 2018 роках було виділено кошти на проведення ремонтів ФАПів, адже саме там жителі сільської місцевості отримують першу медичну допомогу. В лікарні обслуговуються близько 60 % міського населення, але з бюджету міста на розвиток лікарні не виділено ні копійки.
Інна Володимирівно, важливий і технічний бік справи. Без сучасного обладнання, апаратури, систем на успіх розраховувати не доводиться. Чи не так?
Цілком згодна. Лікарня поповнюється необхідним устаткуванням. За наші бюджетні кошти нещодавно придбано транстелефонний електрокардіограф “ТЕЛЕКАРД” вартістю понад 33 тисячі гривень. Він дає змогу за лічені хвилини передати кардіограму до обласного кардіологічного центру і отримати відразу точний і вичерпаний діагноз. З районної казни виділено 1 млн.300 тисяч гривень на закупівлю відеофіброгастроскопу. Лікарнею вже оголошено відповідний тендер. Це новітня система дозволяє лікарю обстежувати найтонші структури кишково-шлункового тракту і виводити на монітор виразне кольорове зображення. У планах придбання “УЗД-комплекса”, котрий має практично необмежені можливості діагностування пацієнта.
Які ще є напрацювання?
У повному розпалі процес автономізації по трансформації медичного закладу в комунальній та його інформатизацію. Вже закуплено комп’ютерну техніку для кожного лікаря. Підключено інтернет до всіх сільських амбулаторій з наступним впровадженням на цій основі технологій телемедицини. Лікарня починає створювати базу електронних карт пацієнтів.
В лікарні, Інно Володимирівно, має бути ще й тепло і затишно.
Канули нарешті в минуле часи, коли хворі приносили до палати з дому обігрівачі, щоб не заклякти від холоду. Комфортний температурний режим нині забезпечено завдяки переходу на альтернативне опалення. Районна влада провела перемовини по спорудженню автоматичної котельні, в якій спалюються екологічно чисті пілети. Керування нею здійснюється дистанційно з Миколаєва. Взимку температура в лікарні підтримувалася на рівні 22-24 градусів, при цьому, на встановлення такої котельні не затрачено жодної копійки бюджетних коштів. Лікарня сплачує за використане тепло. Економія коштів за опалювальний сезон в цілому, в порівнянні з минулим сезоном, складає близько двох мільйонів гривень.
Тепер хоча б коротко про хід обрання снігурівчанами сімейного лікаря.
Початок покладено. Станом на 20 квітня свій вибір вже зробили понад 820 жителів міста і району. Сама процедура укладання договору і підписання декларації займає десь 10-15 хвилин. На, майже, 39800 снігурівчан потрібно щонайменше 20 сімейних лікарів. Маємо ж поки десь близько половини. Тож працювати є ще над чим.
Кілька слів про реалізацію в районі державної програми “Доступні ліки”
За минулий рік вона здійснена на 97 відсотків. Успішно виконується програма і в 2018-му. Справа дещо ускладнюється тією обставиною, що аптеки, котрі у більшості приватні, не беруться відпускати ліки пільговикам. Зараз їх можна отримати лише в аптеках поліклініки та села Центрального. Треба ще добиватися розширення мережі аналогічних фармакологічних закладів, котрі б підключилися до реалізації програми.
Інно Володимирівно, заспокоюватися досягнутим, мабуть, не доводиться?
Ні в якому разі. Те, що вдалося зробити по покращенню медичного обслуговування снігурівчан, тільки початок на нелегкому шляху до створення системи охорони здоров’я, яка б відповідала вимогам сьогодення. Це завдання стало для виконавчої влади, районної ради справді пріоритетним. Впевнена, що спільними зусиллями влади, медиків, органів самоврядування ми доб’ємося бажаного результату.
Ваш комментарий