Статьи 09 ноября 2015

Повернення 90-тих: ТОП-5 аграрних рейдерств 2015 року

Зміна влади активізувала рейдерів, які намагаються скористатися періодом невизначеності. Одним з головних об’єктів стали аграрні активи.

Вчора агрохолдинг Юрія Журавльова «Агротон» звернувся до президента України Петра Порошенка з проханням розібратися з відчуженням «Азовською продовольчою компанією», майна дочірнього підприємства державної акціонерної компанії «Хліб України» Новоайдарівського елеватора в Луганській області, який орендує агрохолдинг. Офіційне повідомлення компанія навіть опублікувала на сайті Варшавської фондової біржі.

Згідно повідомлення, «Агротон» виявив незаконну зміну власника Новоайдаровського елеватора — ТОВ «Сивик Альянс Груп». Зазначається, що «Агротон» орендує елеватор з 2000 року й термін оренди, згідно договору, спливає в 2021 році. У компанії підкреслюють, що майно елеватора не підлягає приватизації і відчуженню, однак у 2014 воно було перереєстроване у власність ТОВ «Азовська продовольча компанія» за рішенням Київського районного суду в Донецьку. Це рішення в компанії називають незаконним: буцімто воно прийняте підставі фіктивного договору поставки насіння соняшника, яке елеватор повинен був поставити вищевказаному підприємству. Цей фіктивний договір, на думку «Агротона», був складений для передачі елеватора в приватну власність, що суперечить законодавству.

Компанія підкреслює, що від незаконного відчуження майна елеватора сума прямих збитків «Агротона» становить близько 6,5 млн дол. і додатково 6,2 млн дол. для держави Україна.

Проте позиція компанії повністю суперечить релізу Мінагрополітики, розповсюдженому в жовтні. Новоайдарський елеватор, що належить держкомпанії Хліб України, за інформацією Мінагрополітики, є об’єктом рейдерського захоплення. І ні кимось, а саме «Агротоном». У вересні новопризначеного директора Новоайдарського елеватора Валерія Кравцова не допустили на підприємство. За словами директора «Хліба» України Ігоря Кобелі, на цьому елеваторі вже не перший рік господарюють рейдери. «У 2011-му керівництво елеватора підписало інвестиційний договір з приватною компанією «Агро», що належить бізнес-групі «Агротон», яку контролює екс-регіонал Олександр Єфремов. Однак замість розробки інвестпроекту і плану його реалізації так званий інвестор фактично захопив державне підприємство», — запевняв він у жовтні. Наразі лишається чекати прояснення ситуації.

За словами одно з екс-керівників «Агротону», у компанії і, найголовніше, в України, крадуть елеватор і 90 тис т зерна заодно. «Елеватор в смт. Новоайдар, що входить в державну компанію ДАК Хліб України. Елеватор, який включено до переліку об’єктів, що не підлягають приватизації (і взагалі якого-небудь відчуженню) згідно закону України. Крадуть. Крадуть. Тупо. У нахабну. За фіктивним договором поставки соняшнику, по якому розрахунки нібито були проведені готівкою (!) у сумі 33 млн грн при дозволеному ліміті операцій 10 тис грн! Через рішення суду  Донецька (який до того часу вже був окупований!). Під дахом керівництва ДАК Хліб України і, увага, — Міністерства аграрної політики та продовольства!», — заявив він.

А тим часом Agravery.com згадав ще чотири найрезонансніших рейдерських справ в агросекторі, що трапились в останні кілька місяців.


Lauffer Group VS «Авант Банк»

В середині жовтня бізнес-група Олександра Лещинського заявила про те, що на один з офісів компанії у столиці напали невідомі. Близько 30-40 бійців у камуфляжній формі, представившись співробітниками охоронної фірми, спробували увірватися до приміщення компанії і зайняти його.

Це були представники «Авант-Банку», який входить у складений НБУ офіційний список банків, що мають непрозору структуру власності.  Згідно повідомлення компанії, не називаючи своїх імен, не пред’являючи посвідчень або документів виконавчої служби, представники Авант-банку показали роздруківку, оформлену як «Витяг з реєстру прав власності», і заявили про свої претензії на приміщення компанії.

Проте в фінустанові з оцінкою ситуації не згодні. У прес-службі підприємства Agravery.сom запевнили, що ніякого рейдерського захоплення не було. «Нерухомість у Дарницькому районі м. Києва за адресою вул. Зрошувальна, 5 перейшла у власність банку внаслідок невиконання позичальником (ТОВ «ТК «Урожай», м Вінниця) та його поручителем (ТОВ «Централізована енергопостачальна компанія», м Київ.) умов іпотечного договору. Та відмовою сплатити борг у сумі 183 млн. грн», — повідомили у прес-службі банку. Відповідно, впевнені у банку, «Авант-Банк» набув права власності на об’єкт площею 11,2 га, що належав компанії засновника Lauffer Group Олександра Лещинського.

До того ж, в фінустанові не заперечують, що 16 жовтня таки приходили до офісу компанії. Проте ніякого сейфу й, тим більше, речей співробітників, не чіпали. Критичні зауваження лунають з обох сторін, і кожен відстоює свою правоту. У компанії повідомляють, що банкові нічого не винні, у банку ж прагнуть відібрати майно.

Детальніше історію можна читати тут.


«Юнісон Груп» VS «Стеллар Партнерс Лтд.»

Після річного відвойовування таки вдалося повернути свої активи від рейдерів агрофірмі «Чумаки». Вищий адміністративний суд України на початку жовтня повернув СПП «Чумаки» на Дніпропетровщині законним власникам — ТОВ «Юнісон Груп», визнавши протиправними дії чиновників дніпропетровської реєстраційної служби.

На основі рішення суду Генеральна прокуратура України відкрила кримінальну справу у зв’язку з рейдерським захопленням «Чумаков».

«1 жовтня 2015 року Вищий адміністративний суд України прийняв визначення, згідно з яким, дії Державного реєстратора реєстраційної служби Дніпропетровської області Тетяни Абрамової щодо агрофірми «Чумаки» були незаконними. Зокрема, для реєстрації нового директора, юридичної адреси і зміни власника Тетяною Абрамової замість оригінальних документів були представлені копії. При цьому оригінальних документів, що підтверджують продаж СПП «Чумаки» компанії рейдерів («Стеллар Партнерс Лтд.»), не існує, так як на момент «угоди» засновників ТОВ «Юнисон Груп» не було в Україні»,— йдеться в повідомленні.

За інформацією, рішення суду, по суті, підтверджує факт рейдерського захоплення агропідприємства в листопаді 2014 року. На основі судового рішення Генеральна прокуратура України відкрила кримінальну справу у зв’язку з протиправною встановленням контролю над СПП «Чумаки» і його активами. У рамках справи ГПУ з’ясує реальних замовників захоплення. Слідчим також належить з’ясувати, хто збирав урожай підприємства і на чиї елеватори його звозили.

Нагадаємо, в листопаді 2014 куро СПП «Чумаки» зазнали рейдерської атаки. У грудні минулого року на територію підприємства увірвалися невідомі озброєні бойовики, які досі контролюють підприємство. За час господарювання, рейдерами підприємству було завдано істотної шкоди. Зокрема, загарбники вивезли частину ліквідного майна підприємства та зібрали урожай «Чумаків». За цими фактами ГПУ вже відкрило кримінальну справу.

«Агрофірма» Корнацьких VS «Партнер Агро»

«Агрофірма Корнацьких» депутата Верховної Ради Аркадія Корнацького (БПП) на Миколаївщині зазнала нападу у вересні. Компанія наголошувала на тому, що рейдери намагаються захопити землі та врожай в Миколаївській області.

«Біля села Чаусове-2 Первомайського району Миколаївської області знову склалася загрозлива ситуація, яка може призвести до кровопролиття. Сьогодні вночі на поля, де засіяна кукурудза, приїхали близько 50 мікроавтобусів без номерних знаків, в яких перебувало кілька сотень людей в масках і балаклавах. Багато з них озброєні рушницями, пістолетами і ножами», — сказано в повідомленні. Повідомляється про присутність керівництва компанії «Партнер Агро».

«Фірма «Партнер Агро» є рейдерською фірмою, яка зараз хоче відібрати урожай, до якого вона не має ніякого відношення. Не вона сіяла і вирощувала цей урожай, тому й збирати не має права. Найгіршим є те, що нинішнє беззаконня відбувається за допомогою державної установи — Державної виконавчої служби. А міліція не здатна виконати свої обов’язки і зупинити це свавілля, бо чисельна перевага бандитів дуже значна», — говорив тоді Корнацький.

На місці події зібралися жителі села, які обробляють цю землю, і співробітники «Агрофірми Корнацьких». Навіть звучали постріли. Це вже не перша спроба заволодіти майном Корнацьких. На початку вересня 2014 Генпрокуратура почала розслідування проти колишнього генерального прокурора Віктора Пшонки за фактами спроби заволодіння ТОВ «Агрофірма Корнацьких» і привласнення 50 млн гривень.

Напад наагрофірму у 2013р.

Не поділили «Благодатне»

В середині жовтня, невідомі в камуфляжі зі зброєю заїхали із сільгосптехнікою на територію підприємства «Благодатне» на Харківщини з наміром збирати урожай. Працівники «Благодатного» на чолі з призначеним Мінагрополітики новим директором Денисом Строгим спробували завадити їм і перекрили комбайнам дорогу. «Ми працювали. Раптом з’явились люди в камуфляжі з вогнепальною та холодною зброєю, почали погрожувати нам.  Розділились на кілька груп. Одна група невідомих забрали в охорони машину під приводом того, що вона ніби-то числиться як викрадена. А в машині були гроші та документація. Інші — почали стріляти по техніці. На тих, хто спробував чинити опір, накинулися з кулаками. Дісталося директору — його побили, комбайнера поранили в ногу», — розповідав  один зі свідків подій, працівник господарства. За викликом прибула міліція, й невідомі втекли.

Нагадаємо, попереднє керівництво ДП «Благодатне» уклало з комерційними структурами договори про спільний обробіток 4000 га та користування майном. Перевірка, проведена на початку 2015 службою фінансового моніторингу Мінагрополітики, виявила численні порушення. Як виявилось, колишнє керівництво працювало за схемою заниження врожайності зернових — у документації врожай знижувався через природні катаклізми (засуха, град та ін.), а зібране збіжжя збувалося за готівку. В результаті в 2014 держпідприємство зазнало 4,152 млн грн збитків. Наказом Мінагрополітики у вересні 2015 призначений новий директор — Денис Строгий, який однак через супротив попереднього керівництва не може приступити до виконання обов’язків.

Перелік постраждалих від рейдерських атак підприємств далеко не повний. Це лише осінні перипетії. Раніше про рейдерські напади заявляли агрохолдинг «Агрейн», кримські «Масандра» та «Золота балка» тощо. Ми поцікавились у юристів, чому рейдерські напади активізуються і чи можна протистояти рейдерам.

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

To Top