Освіта – головний державний пріоритет й основа інтелектуального, культурного, духовного, соціального, економічного розвитку особистості, суспільства і держави. Якість освіти – нагальна потреба часу, рівень якої залежить від професіоналізму педагогів, належного фінансового й матеріально-технічного забезпечення, запровадження освітянських новацій.
2016-ий рік був одним із ключових в освіті: прийняття Концепції «Нова українська школа», реформування й оновлення змісту освіти, всеохоплюючого покращення матеріальної бази навчальних закладів, реалізації наскрізної ідеї патріотичного виховання учнівства.
На сьогодні у районі налічується 24 загальноосвітніх школи, одна гімназія, 7 навчально-виховних комплексів, 31 дошкільний навчальний заклад, в яких навчаються 4007 учнів та 1501 вихованець.
Найважливішою ланкою освіти та забезпечення її якості є професійні педагоги. Навчальні заклади району в основному забезпечені кваліфікованими керівними та педагогічними кадрами. Всього педагогічних працівників – 701 чол., з них у ЗНЗ – 519 чол., ДНЗ – 144 чол., ПНЗ – 38 чол.
Серед педагогічної громади загальноосвітніх навчальних закладів
434 жінки, що становить 84% від загальної кількості працюючих. Роботою ЗНЗ району керують 23 (74%) жінки, керівниками 8 (26%) – представники сильної статі. Більшість педагогів – це досвідчені фахівці зі стажем роботи понад
10 років (73%) понад 20 років – 53%. 328 (63%) педагогів мають вищу та першу кваліфікаційні категорії, 58 (11%) – звання «вчитель-методист»,
111 (21%) — звання «старший учитель».
У закладах освіти району працюють Заслужений вчитель України О.Л.Олійник, вчитель початкових класів Снігурівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1, та Заслужений тренер України С.Г.Зіньковський, директор Снігурівської ДЮСШ.
Протягом 2016 року проатестовано 153 педагогічних працівники. За результатами атестації 12 педагогам присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії», 6 – звання «старший учитель», 2 – «вчитель-методист». У 2016 році професійна діяльність директора Павлівського НВК Рудніцької Т.М. відзначена ювілейною медаллю «25 років незалежності України».
У 2016 році освітяни району спрямовували роботу на реалізацію державної освітньої політики та здійснення комплексних заходів щодо реалізації нових Державних стандартів й оновлених програм.
У представницьких заходах обласного, загальнонаціонального та міжнародного рівнів активну участь брали освітяни Снігурівщини: С.І.Чолак, Г.М.Кореновська, Н.М.Пастухова, Р.В.Завгородня, В.Л.Чернишева, З.Л.Жуковець, Л.С.Глушко, О.В.Лєвшова, Н.Ю.Мороз, О.І.Лавро.
В обласному турі всеукраїнського конкурсу «Учитель року — 2016» вчитель математики Центральної ЗОШ Труш Г.А. посіла ІІ місце, вчитель англійської мови Горохівської ЗОШ Коваленко О.А. – ІІІ місце, а вчитель захисту Вітчизни Червонодолинської ЗОШ Ватюк О.О. став дипломантом.
Директор Калинівського НВК В.Л.Чернишева стала учасницею обласного освітнього фестивалю «Менеджери, які змінюють країну».
Адміністрація Снігурівської районної гімназії імені Т.Г.Шевченка взяла участь у конкурсі «Диво – дитина», підготувавши матеріали про учня 9 класу Кухтєя Миколу, Президентського стипендіата, переможця численних конкурсів та предметних олімпіад.
У Всеукраїнському конкурсі «Від творчого вчителя – до обдарованого учня» перемогли Н.В.Александрова, О.А.Кобченко, Р.М.Школьна,
О.С.Міщук, а у номінації «Система роботи з обдарованими учнями в навчально-виховному процесі школи» колективна робота адміністрації Снігурівської районної гімназії посіла І місце. У конкурсі портфоліо з відеоматеріалами «Педагогічний досвід освітян регіону — 2016» переможцями визнані С.Л.Мись, Н.О.Міщанин та Н.В.Плохотнік.
Середній показник знань 245 випускників 2016 року з визначених на ЗНО предметів за 200-бальною шкалою становить 138 балів.
З 2016 року початкова школа працює в умовах розвантаження оновлених навчальних програм, науково-методичний зміст яких зорієнтований на формування життєво важливих предметних компетентностей молодших школярів.
Протягом року освітянами району проводилася різнопланова виховна робота, в основі якої — інтеграція зусиль школи та сім’ї з патріотичного виховання. Школярі брали участь у численних патріотичних акціях, фотовиставках, конкурсах, змаганнях. Проводилися «Козацькі розваги», «Богатирські ігри», зустрічі з військовослужбовцями. Забезпечувалася постійна активна взаємодія навчальних закладів з громадською організацією «Волонтери Снігурівщини».
У Снігурівській ЗОШ №1 та Садовій школі започатковано проведення волейбольного турніру імені Сергія Платонова та футбольного турніру імені Сергія Шулікова, які загинули в зоні АТО. На базі Снігурівської ЗОШ №4 започатковано проведення змагань з настільного тенісу серед навчальних закладів району на честь снігурівчанина-орденоносця Ігоря Маркваса.
Значно активізовано роботу шкільних музеїв, що є центрами героїко-патріотичного виховання. У 2016 році історико-краєзнавчий музей ім.В.А.Веденка Кобзарцівської ЗОШ удостоєний звання зразкового.
Протягом 2016 року активізовано роботу освітян району з обдарованими дітьми і молоддю. Переможцями обласного етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад стали 19 учнів, яких підготували Н.А.Августовська, З.Л.Жуковець, Т.М.Юзва, І.І.Панкратова, С.Є.Руда, О.М.Ткаченко, І.І.Уткін, С.М.Нартова, Л.Ю.Походяєва, Г.І.Шевчук, Л.В.Горностай, О.П.Васюк, А.Я.Габелюк, В.М.Ткачов, Т.О.Заставенко, О.І.Островчук, С.П.Семидєтова.
Четверо учнів гідно захистили свої дослідження в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук. За результатами обласного тестування 8 учнів навчальних закладів району зараховані до Миколаївського відділення МАН.
Участь у мовно-літературних конкурсах обласного рівня принесла перемогу 9 юним мовознавцям. Учениця Кобзарцівської школи Лісневич Марина стала єдиним представником і дипломантом від області у Міжнародному конкурсі з українознавства (м. Київ).
Численний загін школярів залучений до природничих конкурсів та акцій. Так, в обласному флеш-мобі «Приєднайся до Дня довкілля – посади яблуню – дитинства оберіг» учнями та вихованцями ДНЗ висаджено 241 саджанець.
Команда Снігурівської районної гімназії ім.Т.Г.Шевченка посіла ІІ місце в зональному етапі Всеукраїнського зльоту шкільних загонів Юних інспекторів руху, а команда Василівської ЗОШ – ІІ місце у зональному етапі Всеукраїнського фестивалю Дружин юних пожежних.
Учні району посіли 8 призових місць в обласних конкурсах анімаційних фільмів та комп’ютерної графіки.
У позашкільних НЗ функціонують 117 гуртків і секцій, котрі відвідує 1850 дітей та підлітків. За результативну роботу гуртку БТДЮ «Виготовлення сувенірів» присвоєно почесне звання «Зразковий художній колектив» (кер. О.В.Васильєва). Щорічний конкурс «Людина року Снігурівщини» у номінації «Юний талант» визначив переможницею вихованку БТДЮ Васильєву Ксенію.
На базі Снігурівської ДЮСШ проведено ряд Міжнародних та Всеукраїнських турнірів, чемпіонатів області з дзюдо. За підсумками XV обласних Спортивних ігор серед учнів ЗНЗ вихованці району посіли ІІІ місце. У змаганнях серед ДЮСШ снігурівчани посіли 4 місце з футболу, 1 місце — з дзюдо, 3 місце — з легкої атлетики.
2016 року на базі Першотравневої ЗОШ за ініціативи директора ДЮСШ С.Г.Зіньковського та фінансової підтримки колишнього випускника школи В.А.Кіптика створено сільський спортивний центр, на базі якого проведено вже не одні змагання із дзюдо, в тому числі і міжнародного рівня.
Фермерськими господарствами с.Червона Долина «Гармонія» (подружжя Косєй), «Номировський» (сім’я Кіореско), «Світ-Агро» (Ю.В.Мороз), «Лаванда» (подружжя Хіміч) здійснюється виплата матеріальної допомоги учням 11 класу Червонодолинської ЗОШ за кращі показники у навчанні, спорті та праці.
Враховуючи те, що навчальні заклади Снігурівщини потребують значних вкладень у поліпшення матеріальної бази, райдержадміністрацією, відділом освіти, районною радою, міською та сільськими радами, депутатами всіх рівнів, підприємствами та організаціями району, батьками протягом 2016 року проведена значна робота щодо зміцнення матеріально-технічної бази шкіл.
Поточного року на ремонт і поповнення матеріальної бази загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів витрачено близько 11 млн.грн із бюджетів усіх рівнів. У тому числі на заміну віконних блоків у ЗНЗ — 6294,6 тис.грн. На сьогодні у районі завершено роботи по заміні віконних блоків на металопластикові. Витрачено 92тис.грн на заміну дверних блоків, закуплено будівельних матеріалів для поточних ремонтів будівель шкіл на суму більше 500 тис.грн, господарських товарів на суму майже 100 тис.грн.
Для безперебійного проходження опалювального сезону 2016-2017 років закуплено 1269т вугілля на суму 5,3млн.грн., електроенергії – на суму
4,3млн.грн, встановлено енергоефективні котли за кошти районного бюджету в Любомирівському НВК, за кошти сільських рад — у Першотравневій ЗОШ та Калинівському НВК. Закуплено конвектори на суму 20тис.грн для п’яти шкіл, 11 електричних переносних станцій за рахунок коштів районного бюджету. Електричну переносну станцію Червонозірській ЗОШ подарувало ПОСП ім. Суворова, а Кобзарцівській ЗОШ – ПСП «Агрофірма «Родничок». Здійснено ремонт опалювальних систем та закуплено для них запасні частини.
У 2016-2017 навчальному році до 15 ЗОШ та 3 ДНЗ здійснюється підвезення 500 дітей. На технічне обслуговування шкільних автобусів, придбання і заміну запчастин кошти в сумі 78 тис.грн використані з районного бюджету, кошти в сумі 513тис.грн — з бюджетів сільських рад.
Одним із стратегічних напрямків роботи відділу освіти є забезпечення учнів підручниками, на придбання яких для 4-х і 7-х класів у 2016 році використано освітньої субвенції на суму 81тис. 250 грн., з місцевого бюджету – 117,80 тисяч. Учні району забезпечені підручниками на 100%.
Також суттєво оновлено і шкільні харчоблоки. Так, на придбання посуду, технологічного обладнання (духовок, холодильників, витяжок, електроплит, морозильних камер) витрачено187тис.грн. Для шкільних їдалень і харчоблоків закуплено дезінфікуючих засобів на суму 245тис.грн.
Для організації харчування учнів у ЗНЗ району освоєно 2млн. 318тис.грн з державного та місцевих бюджетів. У 2016 році за кошти освітньої субвенції безкоштовні гарячі обіди отримували діти-сироти й діти, позбавлені батьківського піклування, та учні 1-4 класів з сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”. За кошти районного бюджету забезпечено безкоштовне харчування дітей, які прибули із зони АТО та з АР Крим, і для дітей, батьки яких проходять військову службу чи загинули в зоні АТО. Безкоштовним харчуванням забезпечені й учні 1-4 класів непільгових категорій та учні 5-11 класів сімей, що отримують допомогу відповідно до зазначеного Закону. Вони отримували обіди за кошти місцевих бюджетів. Таким чином, у 2016 році стовідсотково організовано харчування дітей пільгових категорій та учнів 1-4 класів району.
Відповідно до Програми відпочинку та оздоровлення дітей району в червні 2016 року за рахунок коштів місцевого бюджету оздоровлено 15 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, та 29 дітей — за рахунок коштів обласного бюджету.
Наразі вирішено питання про облаштування санвузлів у Новокиївській ЗОШ, на що виділено 63,4тис.грн.
Школи забезпечено медикаментами на загальну суму 20тис.грн за рахунок коштів державної освітньої субвенції. На придбання та перезарядку вогнегасників витрачено 39тис.грн.
У 2016 році значно оновились навчально-комп’ютерні класи. Кількість учнів на 1 комп‘ютер становить 11 осіб, учителів – 1,6. Цього року 10 навчальних закладів отримали навчальні комп’ютерні комплекси для кабінетів інформатики: Снігурівські ЗОШ №1, №3, №4 (по 13 комп’ютерів), Євгенівський, Юріївський НВК, Кобзарцівська, Новопетрівська, Садова, Тамаринська і Знам’янська ЗОШ (по 6 комп’ютерів) за рахунок коштів освітньої субвенції на загальну суму 737тис.грн. Олександрівська та Горохівська ЗОШ отримали по 15 комп’ютерів кожна за рахунок спонсорської допомоги від Китайської Народної Республіки. Для Снігурівської районної гімназії ім. Т.Г.Шевченка придбано лінгафонний кабінет на суму 135 тис.грн за рахунок коштів освітньої субвенції. На 180тис.грн з районного бюджету закуплено мультимедійні проектори для БТДЮ, Червонодолинської, Червонозірської, Новопетрівської, Новопавлівської ЗОШ, Снігурівської районної гімназії ім. Т.Г.Шевченка, Снігурівських ЗОШ №3, 4 та Промінського НВК. Для шкіл придбано також принтери, ноутбуки, інтерактивні дошки. Завдяки спонсорській допомозі народного депутата України А.О.Вадатурського Снігурівській ЗОШ №1 презентовано інтерактивний комплекс для кабінету географії та музичну апаратуру. Депутат обласної ради Н.О.Боднар подарувала Новокиївській ЗОШ мультимедійний проектор, мікрофони та МФУ – Горохівській ЗОШ, сканер і принтер – Центральній ЗОШ. Калинівський НВК отримав від Калинівської сільради акустичну систему та кошти на розширення мережі Інтернет, від ТОВ СП «Нібулон» — мультимедійний проектор, ноутбук, екран. ТОВ СП «Нібулон» подарував Червонодолинській ЗОШ 3 комп’ютери. За рахунок субвенції міської ради Снігурівська ЗОШ №3 отримала інтерактивну дошку. Завдяки батьківським внескам придбано проектор для Снігурівської ЗОШ №4.
У комп’ютерних класах навчальних закладів функціонує вихід до глобальної мережі Інтернет, оплата послуг за користування якою повністю здійснюється за рахунок бюджетних коштів.
Завдяки допомозі Благодійного фонду Народного депутата України І.В.Бриченка «Крокуємо з турботою» значна частина шкіл району отримала парти. Депутат облради Боднар Н.О. презентувала меблеві стінки для початкових класів Червонозірської ЗОШ. Снігурівській ЗОШ №4 придбано меблі для обладнання нового кабінету інформатики на 7тис.грн. бюджетних коштів.
Цього року за рахунок коштів районного бюджету (16тис.грн) ДЮСШ отримала новенький спортінвентар. Для Першотравневої ЗОШ Першотравнева сільська рада придбала спортивну форму та спортінвентар на суму 22тис.грн. Завдяки перемозі у конкурсі, що проводився Фондом братів Кличків, Горохівська ЗОШ отримала грошові кошти в сумі 5600грн на розвиток спортивної бази. Постійними спонсорами шкільного спорту є ТОВ СП «Нібулон», Агрофірма «Родничок», ПОСП «Куйбишевське», ТОВ «Пономар», фірма «Ольвія», міська та сільські ради, депутати місцевих рад. Завдяки їх допомозі школи поповнились тенісними столами, м’ячами, татамі.
За рахунок бюджетних і спонсорських коштів Промінський, Павлівський НВК та Снігурівська ЗОШ №3 одержали нові стенди.
Школи є постійними учасниками грантових проектів, ініціатором участі у яких є депутат районної ради Т.М.Твардовська. Протягом 2016 року з державного бюджету на впровадження інноваційних енергоефективних технологій в Євгенівському НВК (фінансування другої черги проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-3») з державного бюджету виділено 1396,7тис.грн. Наразі завершено роботи по утепленню стін та встановленню віконних блоків.
Завершено встановлення вікон в Олександрівській ЗОШ (перший транш), що також визнана переможцем у вищезазначеному проекті. На реалізацію цього проекту виділено грантових, районних та коштів громади 212тис.грн. Директор Промінського НВК С.І.Чолак переміг у Всеукраїнському конкурсі грантів «ЛЕГО: робототехніка», у результаті чого навчальний заклад отримав 35тис.грн.
2016 року фінансування галузі освіти району, порівняно з попередніми роками, суттєво збільшено. Місцевою владою вживаються заходи щодо фінансування всіх нагальних потреб кожного навчального закладу за рахунок бюджетних коштів. Окрім бюджетних, також залучені кошти субвенцій від міськсільрад, народних депутатів України І.В.Бриченка, А.О.Вадатурського, депутатів обласної ради Н.О.Боднар, Ю.А.Кормишкіна, депутатів районної ради О.М.Клепача та інших. Постійними спонсорами галузі є Першотравнева і Калинівська сільські ради, ТОВ СП «Нібулон», Агрофірма «Родничок», ТОВ «Пономар», ПОСП ім. Суворова, ПОСП «Куйбишевське», ф/г «Нива», Благодійний фонд «Крокуємо з турботою», громадські організації «Волонтери Снігурівщини» та сіл Олександрівка, Павлівка, Євгенівка, Киселівка.
Отож, 2016 рік став роком створення умов для здорової й щасливої дитини, перспективного професійного розвитку вчителя, задоволених батьків і роком успіху освітянської справи.
Висловлюємо щиру вдячність за співпрацю й допомогу усім небайдужим до проблем освіти людям і вітаємо з Новим роком та Різдвом Христовим. Щиро бажаємо педагогам, учням, батьківській громаді мирного неба, міцного здоров`я, невичерпної енергії, нових досягнень у новому році! Нехай Ваші добрі справи примножаться, творчі плани втіляться у життя, а заповітні мрії здійсняться!
Ваш комментарий